Skip to main content

ŁAZÓWEK, GM. STERDYŃ, POW. SOKOŁOWSKI

ŁAZÓWEK, GM. STERDYŃ, POW. SOKOŁOWSKI

Kamień z wykuciem w kształcie stopy, znajdujący się obecnie pod ołtarzem w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP (Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym) w Łazówku.

Lokalna tradycja wiąże ślady na kamieniu w Łazówku z objawieniem „Pięknej Pani”, do którego miało dojść w połowie XVI w. Miała się ona ukazać „na wielkim kamieniu, wśród niezwykłej jasności” dziedziczce pobliskiego Łazowa. Matka Boża wyraziła pragnienie, by dziedziczka przychodziła w to miejsce. Gdy widzenie minęło, na kamieniu pozostały ślady stóp Matki Bożej.

Wieść szybko rozeszła się po całej okolicy, a dziedzic z Łazowa wybudował w tym miejscu kościółek, na którego dużym ołtarzu ustawionym na owym kamieniu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. Kamień ze śladami stóp został wmurowany w ołtarz, jego fragment można zobaczyć przez drewnianą kratę.

Z czasem miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek i kultu religijnego. Kamień z odciskiem stopy NMP miał posiadać właściwości lecznicze, dlatego pielgrzymi odłupywali jego fragmenty i zabierali do domów. Miejsce zasłynęło z licznych uzdrowień.

Źródła informacji: Jakubik 1946, 13-14; tablica informacyjna przed kościołem; kwerenda terenowa

Współrzędne geograficzne: 52.55733, 22.39937

Lokalizacja na mapach Google