Skip to main content

KRASNOBRÓD, GM. KRASNOBRÓD, POW. ZAMOJSKI – KAPLICA NA WODZIE

KRASNOBRÓD, GM. KRASNOBRÓD, POW. ZAMOJSKI – KAPLICA NA WODZIE

Źródło pod „Kaplicą na Wodzie” w bagnistej dolinie Wieprza. Źródło otoczone jest cembrowina studni, dziś wyschnięte. Niegdyś kaplicę otaczało niewielkie rozlewisko wodne. W 1640 r. w miejscu tym objawiła się Matka Boska Jakubowi Ruszczykowi ze wsi Szalowola, w trakcie wydarzenia został uzdrowiony z ciężkiej choroby. Z wdzięczności wystawił figurę a na niej zawiesił obraz Matki Bożej.
W miejscu objawienia wypłynęło źródełko słynące z leczniczych właściwości. Z czasem postawiono tu Kaplicę Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. W miejscu tym miała zostać uleczona także Maria Zamojska, późniejsza królowa Marysieńka, żona Stefana Batorego.

Źródło ma posiadać największą moc w nocy z wielkiego czwartku na wielki piątek. Wówczas przy kaplicy zbierają się tłumy. Woda szczególnie pomaga na bóle, dolegliwości żołądkowe, choroby reumatyczne. Msze odbywają się tu również w sierpniu, w dzień Matki Boskiej Jagodnej.

Źródła informacji: tablice informacyjne. http://lublin.tvp.pl/19523777/cudowne-zrodelko-pielgrzymuja-do-kapliczki (dostęp 15.05.2021).

Współrzędne geograficzne: 50.54226, 23.23852

Lokalizacja na mapach Google