Skip to main content

GÓRKI, GM. GARWOLIN, POW. GARWOLIŃSKI

GÓRKI, GM. GARWOLIN, POW. GARWOLIŃSKI

W okresie międzywojennym w Górkach, w miejscu cudownego źródełka miało dojść do objawień maryjnych. Wg zapisu w „Kronice góreckiej kaplicy”: W pobliżu wsi Górki wracający z pól mieszkańcy, widzieli na skraju lasu postać kobiecą odzianą w jasną szatę, od której promieniowała jasność. Widzeniu temu towarzyszyły dźwięki sygnaturki.

Jednej z mieszkanek wsi, Matka Boska ukazała się we śnie z wiadomością, że w Górkach wytryśnie święte źródło i powstanie klasztor.  W 1935 r. w miejscu objawień postawiono kapliczkę pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, zaś tryskające w tym miejscu źródełko uznano za cudowne. Miejsce szybko stało się punktem licznych pielgrzymek okolicznej ludności. W 1981 r. rozpoczęto budowę kościoła, w 1984 r. ustanowiono parafię zaś w 1997 r. erygowano sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium znajduje się pod opieką księży michalitów ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Dziś źródło obudowane jest kamieniami tworzącymi grotę.

Współrzędne geograficzne: 51.8521, 21.5844

Lokalizacja na mapach Google

Źródła informacji: Karolczuk 2019, 30; https://michalici.pl/parafia/gorki-parafia-pw-matki-bozej-szkaplerznej-sanktuarium-matki-bozej-fatimskiej (dostęp 20.05.2023); kwerenda terenowa.