Skip to main content

GOŁUCHÓW, GM. GOŁUCHÓW, POW. PLESZEWSKI

Głaz narzutowy zwany „Kamieniem św. Jadwigi” lub św. Kingi. Pod względem budowy geologicznej jest to granit różowy, średnioziarnisty (typu Smaland), w górnej części głazu widoczne odspojenia powstałe wskutek prób jego rozbicia. Obwód kamienia wynosi 22 m, wysokość 4 m, długość 5 m oraz szerokość 4 m. Chroniony prawem od roku 1888.

Głaz owiany jest licznymi legendami, m.in. o ukrytym pod nim ogromnym skarbie. Inne podanie mówi, że pod kamieniem śpią rycerze polegli w walce z Tatarami. Św. Jadwiga wyprosiła dla nich zamiast śmierci sen. Kiedy chrześcijaństwo będzie znów zagrożone, rycerze mają powstać i stanąć do walki. Kamień zwany jest również „Diabelskim”. Wiąże się z nim podanie o diabłach, które w okresie chrystianizacji tych ziem pragnęły zniszczyć za pomocą głazu kościół w Kaliszu. Całą noc niosły skałę znalezioną w górach, lecz była tak ciężka, że w powietrzu zastał ich świt i pianie koguta. Diabły utraciwszy moc upuściły głaz, który wbił się głęboko w ziemię. Do głazu prowadzą dwa szlaki, miejsce jest oznakowane pod kątem turystycznym.

Źródła informacji: Kor-Walczak 1976, 89-92; Czernicka-Chodkowska 1980, 76, ryc. 32; Zagórska-Zabielska 2010, 41-43; tablica informacyjna umieszczona przy głazie; kwerenda terenowa

Współrzędne geograficzne: 51.825462, 17.946937

Lokalizacja na mapach Google

Boże stópki