Skip to main content

ŁASKARZEW, GM. ŁASKARZEW, POW. GARWOLIŃSKI

ŁASKARZEW, GM. ŁASKARZEW, POW. GARWOLIŃSKI

Kamień z zagłębieniami znajduje się pod ołtarzem kaplicy św. Onufrego stojącej na cmentarzu w Łaskarzewie. Wedle podania w tym miejscu pierwotnie miał znajdować się kamień otoczony czcią, a rosa zbierająca się w jego zagłębieniach miała właściwości lecznicze, obmywano nią zwłaszcza oczy.

W 1710 r. podczas panującej w mieście zarazy na kamieniu zmarł miejscowy ksiądz, po czym został obok niego pochowany. Kamień miał wówczas nabrać nowej mocy i stać się miejscem modlitw lokalnej społeczności. Następnie w miejscu kamienia wybudowano drewniany kościół, a głaz umieszczono pod jego ołtarzem. Obecna świątynia pochodzi z 1847 r. i podobnie jak wcześniej, kamień znajduje się pod ołtarzem z obrazem św. Onufrego Pustelnika.

Przed kaplicą znajduje się jeszcze jeden zabytek kamienny, opisany przez B. Gierlacha jako „kamień z misą”. W istocie jest to nowożytna kropielnica, lub wtórnie wykorzystane w tym celu żarno nieckowate. Wedle tradycji zbierająca się w zagłębieniu woda ma posiadać właściwości lecznicze.

Źródła informacji: Gierlach 1984, 55; kwerenda terenowa

Współrzędne geograficzne: 51.7989, 21.5889

Lokalizacja na mapach Google